چرا آتشفشان ها فوران می کنند؟

آتشفشان ها به علت تراکم و فشار فوران می کنند. چگالی پایین ماگما نسبت به سنگهای اطراف باعث افزایش آن می شود .با توجه به حالت مایعی که دارد، چگالی ماگما کمتر از سنگ های بالای آن است که به همین دلیل شروع به بالا رفتن می کند. به طور همزمان بخار آب به حباب تبدیل می شود که تراکم نسبی دی اکسید کربن و دی اکسید گوگرد را افزایش می دهد.

حباب های گاز فشار زیادی را اعمال می کنند. این فشار کمک می کند تا ماگما را به سطح برساند به طور معمول، فوران آتشفشان با آبشارهایی از خاکستر داغ، گاز و قطعه سنگ‌های مذاب که حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد هستند و حدود ۷۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند، همراه است.

تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش ، یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی در تاریخ رخ داد و شهر باستانی Pompeii در نزدیکی رم دفن شد. خوشبختانه، فوران های آتشفشانی مثل این یکی نادر هستند.

با این حال، حتی فوران های کوچکتر می توانند عواقب ویرانگر داشته باشند.بسیاری از آتشفشان ها در سرتاسر جهان همچنان فعال هستند و حتی در فوران های اخیر مرگ انسان ها و نابودی حیوانات ، زمین ها و جنگل و غیره را داشته است. ما در این پست تنها به سه فوران بزرگ آتشفشان ها در ۵۰ سال اخیر اشاره می کنیم.

کوه پیناتوبو

کوه پیناتوبو (Mount Pinatubo) در جزیره لوزون در فیلیپین قرار دارد.این کوه در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) فوران کرد و شاخص ۶ فوران آتشفشانی را ثبت کرد، که از بزرگترین فوران آتشفشان ها پس از فوران کراکاتوا در سال ۱۲۶۲ (۱۸۸۳ه.ق) به ثبت رسیده است. این فوران بیش از ۵ کیلومتر مکعب مواد آتشفشانی وارد هوا کرده و ستونی از خاکستر ایجاد کرد که تا ۳۵ کیلومتر در اتمسفر بالا رفت .این فوران موجب کاهش درجه حرارت جهانی شد.

نرم افزار اکسل ، پرکاربرد ترین نرم افزار صفحه گسترده
خواندن

3 آتشفشان فعال 50 سال اخیر

کوه El Chichon

El Chicon در نزدیکی  ایالت چیپاس، مکزیک ، در فرانسیسکو لئون واقع شده است. هنگامی که این آتشفشان در سال ۱۳۶۱ (۱۹۸۲) فوران کرد، ۷ میلیون تن دی اکسید گوگرد و ۳۵۰۰ نفر کشته شدند.در نتیجه فوران این کوه منجر به از دست رفتن دام و محصولات و به زیر ساخت ها ۵۵ میلیون دلار آسیب رسید.

 

کوه سنت هلن

این فوران در سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰) رخ داد.فوران این کوه بزرگترین فوران آتشفشان در تاریخ ایالات متحده بود و باعث مرگ ۵۷ نفر و تخریب صدها خانه و زیرساخت مانند پل ها، بزرگراه ها و راه آهن شد.فوران در طی ۲ ماه بود که با زمین لرزه و بخار همراه بود، و ماگما نیز با فشار به بیرون می‌آمد. در این فوران سنگ‌های مذاب و بخار و سنگ همراه بوده است؛ و مقدار زیادی گدازه نیز استخراج می‌شود. در آخر به افتخار قربانیان و کارهای تحقیقاتی بنای یادبودی در کنار آتشفشان ساخته شد.