همه ما می دانیم که امروزه با دنیایی سر و کار داریم که نیاز به دانش و اطلاعات حرف اول را در جامعه دوربرمان و یا در سطح بالاتر در کل دنیا می زند.

بنابر این یکی از راه‌هایی که می‌توان به دانش روز دست یافت مطالعه است.

منابع تحقیقی زیادی در اطراف ما وجود دارند ائم از سایت‌ها گرفته تا ایبوک ها و … می‌توانند ما را در رسیدن به این امر یاری رسانند.

تحقیق یکی از نیازهای روز هر جامعه‌ای است مخصوصاً جامعه ما نیاز وافر و روز افزونی به تحقیقات مختلف دارد که در آن اطلاعات و دانش جدید در طی یک فر آیند تحقیقی و پژوهشی گرد آوری شده و در اختیار همگان قرار داده شوند.

در این مطلب ما قصد داریم در سایت تحقیق نویس شما را با تعریف تحقیق و انواع تحقیق و همچنین نیازی که امروزه دانش آموزان و دانشجویان و درکل جامعه ما به آن دارد آشنا کنیم.تحقیق چیست و تاثیر آن بر دانشجو و جامعه

تحقیق چیست؟

مطمنا همه ما با واژه تحقیق آشنایی داریم و در مدرسه و دانشگاه و این ور و ان ور زیاد راجع به آن شنیده‌ایم، خوب اگر بخواهیم از نظر لغوی کلمه تحقیق را معنی کنیم باید بیان کنیم که تحقیق یعنی کشف حقیقت.

اما این که کشف حقیقت چگونه صورت می‌گیرد نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد که در این جا مجال پرداختن به آن وجود ندارد.

اما اگر بخواهیم موجز و مختصر بیان کنیم در واقع تحقیق تلاشی هدف دار، هوشیارانه و فعال برای کشف و یا بازنگری و تعبیر رفتارها، رخدادها، فرضیه و پدیده‌های مختلف می‌باشد.

آنچه از ویرایش و صفحه آرایی باید بدانیم !
خواندن

تحقیق چند نوع دارد؟

آیا می‌دانستید تحقیق دارای چند نوع می‌باشد. تحقیق به طور کلی دارای انواع مختلفی می‌باشد اما اصلی‌ترین دسته بندی که برای تحقیق در نظر می‌گیرند این است که تحقیق را به دو نوع تحقیق پایه (بنیادی) و تحقیق تحلیلی و توصیفی (کاربردی) تقسیم می‌کنند.

 

تحقیق پایه (بنیادی)

کار تحقیق پایه یا بنیادی این است که به رشد و توسعه علم در جنبه‌های مختلف دانش بشری کمک می‌کند و به ارائه و انتشار نظریه‌های علمی جدید می‌پردازد.

در واقع در این نوع دانشمندان به بحث و بررسی در مورد نظریه‌های علمی مختلف با کشف قواعد و اصول کلی می‌پردازد.

آزمایش‌های مختلفی که در آزمایشگاه‌ها و بر روی حیوانات برای اثبات یک نظریه علمی صورت می‌گیرد در ردیف تحقیق پایه و بنیادی قرار می‌گیرند.

 

تحقیق کاربردی

بعد از این که کار تحقیق بنیادی با آزمایش بر روی نظریه‌های مختلفی علمی تمام شد ادامه امر به تحقیق کاربردی سپرده می‌شود تا بتواند با تدابیر و تصمیماتی که می‌گیرد به حل مشکلات و مسائل مختلف از طریق عملی بپردازد.

در تحقیق کاربردی دیگر از جنبه نظری به بررسی یک پدیده پرداخته نمی‌شود بلکه هدف تحقیق کاربردی روبه رو شدن با واقعیت و بررسی مسائل و مشکلات به صورت غیر آزمایشگاهی و در صحنه عمل مشخص می‌شود.

 

تحقیق کاربردی

مقاله چیست و مقاله نویسی چه فایده ای دارد؟
خواندن

تحقیق چه کاربردی در سطح جامعه می‌تواند داشته باشد؟

حالا که تا این جای کار ما توانستیم تحقیق را تعریف کنیم و انواع آن را بیان کنیم باید ببینیم که تحقیق چه تاثیری در پیشبرد اهداف و رشد یک جامعه می‌تواند داشته باشد. در واقع باید گفت اگر بخواهیم توسعه و پیشرفت جامعه‌ای را ارزیابی کنیم باید ببینیم سطح فعالیت تحقیقی و پژوهشی آن جامعه در چه حد است.

از کشاورزی گرفته تا صنایع مختلف همه و همه برای رشد خود از پژوهش‌ها و تحقیق‌های علمی تأثیر می‌پذیرند.

دانش و علم بشر با تحقیق است که شکوفا می‌شود و به رشد و بالندگی دست می‌یابد.

همواره در طول تاریخ و در جوامع مختلف اگر تحقیقی کنیم خواهیم دید که رشد و گسترش این جوامع به رشد تفکر پژوهشی افراد مختلفی داشته است که در طول تاریخ توانسته‌اند در زمینه‌های مختلف علمی تحقیقات ارزشمندی از خود به جای بگذارند و راه را برای آیندگان مشخص کنند.

 

نیاز دانش آموزان و دانشجویان به تحقیق

کار دانش آموز و دانشجو این است که تمام تلاش خود را انجام دهد تا در مدتی که در مدرسه یا در دانشگاه است بتواند حداکثر وقتش را برای کسب دانش به کار گیرد.

دانشجو سعی می‌کند که به جستجوی دانش بپردازد و یکی از راه‌های مؤثر برای بالابردن سطح دانش و شناختن ناشناخته‌ها این است که به تحقیق و پژوهش‌های دیگران روی آورد و با مطالعه آن‌ها پا به عرصه‌های ناشناخته‌ها گذارد و با تلاش مستمر و با علم و آگاهی که از این راه به دست می‌آورد بتواند راه حلی برای حل مشکلات جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند و چه بسا کل دنیا بیابد.

نیاز دانشجو به تحقیق مانند نیاز انسان به اکسیژن برای زنده ماندن است.

نیاز دانش آموزان و دانشجو به تحقیق
در پایان رسالت مدارس و دانشگاه‌ها و به طور کلی رسالت تعلیم و تربیت این است که نیاز به تحقیق و پژوهش را در دانش آموزان و دانشجویانی که به دنبال کشف حقیقت و شناختن ناشناخته‌ها هستند هر چه بیشتر شکوفا کند راه‌های دسترسی به کارهای پژوهشی را برایشان میسر نماید.

ما در تحقیق نویس می توانیم در کمترین زمان ممکن پروژه های دانش آموزی و دانشجویی شما را انجام دهیم.پروژه های شما را در کمترین زمان ممکن بدون کوچک ترین اشتباهی با رعایت علایم نگارشی و تنظیم دقیق و مرتب شده  برای ارائه به دبیر یا استاد مربوطه به شما تحویل دهیم .

دیگر نگران این نباشید که پروژه ای که سفارش می دهید در هنگام دریافت دوباره مرور کنید و  ویرایش نمایید! در سایت تحقیق نویس از این بابت خیالتان راحت خواهد بود و کافی است بعد از دریافت فایل بر روی دکمه پرینت کلیک کرده و مستقیم پروژه های خود را  بر روی کاغذ دریافت کنید.