در واقع ویرایش به اصلاح و تصحیح در نوشتار اطلاق می شود . ویرایش و صفحه آرایی در ایران پیشینه ای بس طولانی داشته است و به زمان سومری ها بر می گردد.

لوحه های گِلی که از آن زمان ها کشف شده است مشخص می کند که آن ها مفاهیم ادامه دار و مرتبط با هم را بر روی این گونه لوح های گلی می نوشتند.

در واقع می توان گفت اولین کتاب ها به صورت خانه هایی بود که در میان آن لوح های گلی که حکم ورق های کاغذ را داشتند نگهداری می شد. بعد از آن از پوست حیوانات و سرانجام از کاغذ برای نوشتن استفاده شد.

کتاب آرایی و فن کتاب سازی در دوره تیموری به اوج خود رسید. حتی در زمان اسماعیل صفوی این هنر کتاب آرایی و نگارگری ایرانی رشد زیادی کرد و امروزه هم صفحه آرایی از اقدامات لازم و ضروری قبل از چاپ کتاب ، مجله و … به شمار می رود.

آنچه از ویرایش و صفحه آرایی باید بدانیم !
ویرایش و صفحه آرایی چیست ؟

ویرایش یعنی نظم دادن و مرتب کردن نوشته به گونه ای که برای چاپ و نشر آماده شود.

در ویرایش که معمولاً برای نوشته به کار می رود یک متن را از نظر بیان ، محتوا ، علایم نگارشی ، ساختار ، صحّت اعتبار و… بررسی می کنند و کسی که کار ویرایش را انجام می دهد ویراستار می نامند.
اما صفحه آرایی نوشته ای که ویرایش شده است و قرار است برای چاپ و یا نشر به صورت چاپی یا الکترونیکی و … ارائه شود

با هنرمندی هر چه تمام تر از لحاظ انتخاب قلم ( فونت) اندازه قلم ، رنگ قلم ، حاشیه بندی ؛ و طراحی گرافیکی صفحه و قرار دادن عکس ها و جدول ها در جای خود مورد بررسی قرار می دهد و آن را برای چاپ آماده می کند.

در واقع به کارهایی که پیش از چاپ یک نشریه یا مجله انجام می گردد صفحه آرایی می گویند.

[irp]

انواع ویرایش کدام است ؟

 

۱- ویرایش فنی

در ویرایش فنی ویراستار به اصلاح غلط های املایی ، بررسی رسم الخط ، بررسی و کنترل پاراگراف بندی و نشانه گذاری ، تنظیم ارجاعات ، تهیه فهرست مندرجات ، اعراب گذاری در صورت نیاز و… می پردازد.

آنچه از ویرایش و صفحه آرایی باید بدانیم !

۲- ویرایش ساختاری و زبانی

در ویرایش زبانی و ساختاری ویراستار به اصلاح خطاهای دستوری ، تصحیح کردن خطاهای تطبیقی ، رفع نمودن زواید و حشو ، اصلاح ساختار جملات ، اصلاح واژگان و تعبیرات و … می پردازد.

۳- ویرایش تخصصی ، محتوایی و علمی

در ویرایش تخصصی که توسط متخصصان امر صورت می گیرد به رفع عیوب و بی دقتی های فنی و عملی ، بررسی فنی و دقیق نشانه گذاری درست ، و در کل در ویرایش تخصصی ویراستار تمام سعی خود را به کار می گیرد تا خطاهای احتمالی نویسنده را بر طرف کرده و به رفع ناصافی ها می پردازد . به گونه ای که در ساختار کلی متن و هویت اصلی آن خدشه ای وارد نشود.

هدف صفحه آرایی چیست ؟

در صفحه آرایی تمام تلاش لازم به جهت ارتباط بهتر با مخاطب با استفاده از انتخاب متن و تصویر درست و حاشیه بندی ورعایت چیدمان مناسب مطالب صورت می گیرد. در واقع در صفحه آرایی یک اثر به سبکی هنرمندانه به موضوع آن اثر پرداخته می شود.

[irp]

نیاز دانش آموز و دانشجو به ویرایش و صفحه آرایی

ویراستاری برای دانشجویان در انجام پایان نامه ، رساله دکترا و پایان نامه های کارشناسی و ارشد به کار می آید .

در بیشتر این موارد دانشجویان نیاز دارند که این متن ها نوشته شده خود را به صورت دقیق و درست با استفاده از چهار چوبی که دانشگاه ارائه می دهد به فرمت بندی مورد نظر در آورند .

بنابراین انتظار می رود که یک دانش آموز از همان دوران دبیرستان که به بحث ویرایش و درست نویسی در کتاب های زبان و ادبیات فارسی پرداخته می شود توجه بیشتری کرده و با به یاد سپاری و تمرین و تکرار سعی کند که از همان ابتدا با درست نوشتن و رعایت اصول نگارشی آشنا باشد.

آنچه از ویرایش و صفحه آرایی باید بدانیم !

بنابر این وقتی این دانش آموز به سطح دانشجویی رسید می تواند با هزینه کمتری به ویرایش مقاله ، تحقیق ، پژوهش و یا رساله خود بپردازد و قسمتی از کار را خودش انجام دهد.

حتی می توانند افرادی در این زمینه تحصیل کرده و به ویراستاران موفق و متخصص تبدیل شوند تا بتوانند نیاز بازار کار در زمینه ویرایش و یراستاری و همچنین صفحه آرایی متن را تامین کنند.

ما در تحقیق نویس می توانیم در کمترین زمان ممکن پروژه های دانش آموزی و دانشجویی شما را انجام دهیم.پروژه های شما را در کمترین زمان ممکن بدون کوچک ترین اشتباهی با رعایت علایم نگارشی و تنظیم دقیق و مرتب شده برای ارائه به دبیر یا استاد مربوطه به شما تحویل دهیم .

دیگر نگران این نباشید که پروژه ای که سفارش می دهید در هنگام دریافت دوباره مرور کنید و ویرایش نمایید! در سایت تحقیق نویس از این بابت خیالتان راحت خواهد بود و کافی است بعد از دریافت فایل بر روی دکمه پرینت کلیک کرده و مستقیم پروژه های خود را بر روی کاغذ دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *